PWA چیست؟ بررسی مزایای و معایب PWA

PWA چیست؟ بررسی مزایای و معایب PWA
زمان تقریبی مطالعه : ۶ دقیقه

PWA مخفف عبارت Progressive Web APPs و به صورت مختصر به معنی ترکیبی از یک اپلیکیشن موبایل و یک برنامه سنتی وب است.

یکی از اصطلاحاتی که در طی سال های اخیر توسط فعالان در حوزه وب شنیده می شود، PWA است. فناوری PWA اولین بار در سال ۲۰۱۵ میلادی توسط کمپانی گوگل معرفی شد و طی دهه اخیر مورد توجه توسعه دهندگان و طراحان سایت قرار گرفت. PWA مخفف عبارت Progressive Web APPs و به صورت مختصر به معنی ترکیبی از یک اپلیکیشن موبایل و یک برنامه سنتی وب است.

اما دو سوال مهم مطرح است:

 1. دقیقا منظور از ترکیب این دو حوزه مختلف با یک دیگر چیست؟
 2. تمایز بین اپلیکیشن ها و برنامه های وب چیست؟

PWA چیست؟

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد، PWA به معنی اپلیکیشن های پیش رونده است که جزء نسل جدید اپلیکیشن های تحت وب محسوب می شود. PWA می تواند تا حد قابل توجهی آینده اپلیکیشن های موبایل را متحول کند. به طور کلی موبایل های اندروید و آیفون ها دارای سیستم عامل های کاربردی و منحصر به فردی هستند که اپلیکیشن های بسیار حرفه ای و کاربردی در اختیار کاربران قرار می دهند. علاوه بر این، سیستم عامل مختص این موبایل ها محبوبیت زیادی بین کاربران و به ویژه بین توسعه دهندگان داشته است.

یکی از نکات حائز اهمیت که باعث موفقیت روز افزون این پلتفرم های کاربردی شده، وجود اپلیکیشن های بومی (Native) است. در ادامه این نوع اپلیکیشن ها را هم معرفی می کنم. در این رابطه باید گفت که وب اپلیکیشن ها درست نقطه مقابل اپلیکیشن های بومی هستند. به طور کلی می توان گفت همه کلاینت های ایمیل تحت وب، خرده فروشی های آنلاین، تمام سایت های تحت پوشش ویکی (از جمله ویکی پدیا که امکان ویرایش آن توسط کاربر وجود دارد)، نوعی وب اپلیکیشن محسوب می شوند.

در ابتدای معرفی و آغاز کار وب اپلیکیشن ها در بستر دستکتاپ بود. اما زمانی که موبایل های هوشمند با سیستم عامل های اندروید و IOS وارد  بازار شدند، روز به روز اپلیکیشن های مختص هر سیستم عامل بهبود یافت و محبوب شد. یکی از ویژگی های اصلی این پلتفرم ها این است که هیچ کدام از اپلیکیشن های تحت اندروید در IOS و هیچ کدام از اپلیکیشن های تحت IOS در اندروید اجرا نمی شود. بنابراین توسعه دهندگان برای بهبود و توسعه دادن اپلیکیشن و برای این که آن را در اختیار کاربران جدید دیگری قرار دهند، مجبور هستند که آن را برای سایر پلتفرم ها توسعه دهند. به گونه ای با این روش فرایند شخصی سازی وجود ندارد.

علاوه بر این، انتخاب این روش باعث افزایش هزینه طراحی اپلیکیشن های بومی می شود. به طور کلی می توان گفت PWA یک وب سایت است که از سایر فناوری های مدرن و جدید وب سایت استفاده می کند. تنها تفاوت آن این است که ظاهر و عملکرد آن شبیه یک اپلیکیشن معمولی است. در واقع با داشتن PWA با استفاده از سایر مرورگرها از جمله فایر فاکس، و کروم و … می توان وارد وب سایت PWA شد و سپس با یک اپلیکیشن کاربردی سر و کار داشت.

 

دلیل اهمیت اپلیکیشن های تحت وب

کلیه مشخصات ذکر شده در پاراگراف بالا سبب شد که بیش از پیش به اپلیکیشن های تحت وب اهمیت داده شود. علاوه بر این، امروزه به دلیل افزایش دسترسی به اینترنت با پهنای باند زیاد و امکان توسعه فناوری های جدید تحت وب، اپلیکیشن های تحت وب تا حد زیادی تکامل یافته اند. همچنین می تواند نه تنها نسبت به اپلیکشن های بومی کم و کاست ندارند، بلکه در برخی موارد عملکرد بسیار بهتری دارند.

یکی از دلایل مهمی که استفاده از PWA توصیه می شود اهمیت زیاد داشتن کسب و کارهای نوپا (استارتاپ) به اپلیکیشن های موبایلی است. اما طراحی منحصر به فرد طراحی اپلیکیشن برای کسب و کارها به ویژه زمانی که اول کار هستند، بسیار هزینه بر است. به همین دلیل ممکن است که این گونه کسب و کارها توانایی رقابت با سایر سازمان ها و کسب و کارهای بزرگی که بودجه زیادی در اختیار دارند، نداشته باشند.

حتی در بسیاری از موارد لازم بود که این اپلیکیشن ها توسعه داده می شد، که هزینه توسعه APP نیز بسیار بالا است. بنابراین انتخاب روشی به نام پیاده سازی PWA می تواند برای کسب و کارهای استارتاپ هزینه ها را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. در واقع با استفاده از PWA و کد نویسی های نسبتا ساده اما تخصصی جاوا اسکریپت می توان نسخه ای از اپلیکیشن های وب سایت را طراحی کرد.

 

اپلیکیشن بومی (Native) چیست؟

تا این قسمت از مقاله چندین بار صحبت از اپلیکیشن بومی شد. اما اپلیکیشن native  چیست؟ منظور از اپلیکیشن بومی اپلیکیشنی است که به صورت شخصی و به نوعی سفارشی برای یک نوع دستگاه موبایل مانند پلتفرم اندروید و پلتفرم IOS طراحی می شود. برای مثال به یک اپلیکیشن فقط روی موبایل های اندروید اجرا می شد، را اپلیکیشن بومی می نامند. معمولا دانلود و نصب این نوع اپلیکیشن ها فقط از طریق فروشگاه های نرم افزاری از جمله Play store امکان پذیر است.

معایب و مزایای اپلکیشن بومی

هر نوع اپلیکیشن مزایا و معایبی دارند. هر کار فرما بسته به نیاز و بودجه ای که در اختیار دارد، می توان روش مناسب را برای توسعه اپلیکیشن مناسب کسب و کار خود انتخاب کند. اما نکته مهم این است که در صورت طراحی و توسعه App به صورت بومی و شخصی سازی شوند، تعداد کاربران نیز کاهش می یابد.

 

مهم ترین مزایای اپلیکیشن های بومی

 1. اعتبار بالا
 2. سرعت عملکرد بسیار مطلوب و خوب
 3. امکان دسترسی به سخت افزار موبایل، تغییر تنظیمات، آدرس هایی ثبت شوند و دوربین

معایب اپلیکیشن بومی

به روز رسانی کند: اپلیکیشن های موبایل معمولا از طریق app store ها ارائه می شوند. به همین دلیل لازم است که از قبل توسط توسعه دهندگان از مراحل مقررات app store ها عبور کند تا بعد منتشر شود.

PWA چیست؟ بررسی مزایای و معایب PWAوب اپلیکیشن (Web Application) چیست؟

وب اپلیکیشن، اپلیکیشن های اینترنتی هستند که به راحتی روی سایر مرورگرها قابل اجرا و قابل دسترسی هستند. بسیاری از توسعه دهندگان وب اپلیکیشن های خود را به دو صورت نسخه جداگانه هم برای وب و هم برای موبایل توسعه می دهند. با این کار دسترسی به سرویس های مختلف اپلیکیشن برای کاربران بسیار راحت تر خواهد بود. اما به طور کلی می توان گفت هر دو نوع اپلیکیشن از نظر طراحی کاربری  (UI) امکانات مشابهی را در اختیار کاربران قرار می دهند.

 معایب وب اپلیکیشن هاّ

برنامه های کاربردی وب با استفاده از تکنولوژی ها و زبان برنامه نویسی HTML و CSS و JAVA Script طراحی و ساخته می شود. این برنامه کاربردی خصوصیات منحصری به فردی دارد که به شرح زیر است:

 1. برای استفاده از برنامه های وب لازم است که حتما به اینترنت متصل شوید. در واقع در صورتی که با اینترنت پر سرعت به وب اپلیکیشن ها دسترسی داشته باشید، شاهد عملکرد بسیار مطلوبی خواهید شد. همچنین در صورتی که برنامه ها به روز رسانی شوند، فورا در اختیار کاربران قرار می گیرد. این ویژگی دقیقا بر عکس اپلیکیشن های موبایل است. همچنین در صورتی که اتصال مطلوبی به اینترنت نداشته باشید برای اجرای وب اپلیکیشن ها می توانید از مرورگر کروم استفاده کنید.
 2. عدم قابلیت نصب: شما با اتصال به اینترنت پر سرعت هم نمی توانید یک برنامه وب را روی دستگاه الکترونیکی خود نصب کنید.
 3. قابلیت استفاده از دوربین و خدمات مبتنی بر موقعیت جغرافیایی: برنامه های وب اپلیکیشن می تواند از خدماتی مبتنی بر موقعیت جغرافیایی و دوربین استفاده کند. اما قابلیت استفاده از ویژگی های تلفن همراه از جمله شماره های موبایل شما استفاده کند.

استفاده از فناوری PWA چه مزایایی دارد؟

PWA از تکنولوژی های پیش رونده منحصر به فردی استفاده می کند. به همین دلیل با چالش ها و محدودیت هایی که در بالا به آن ها اشاره شد، روبرو نخواهد بود. PWA ها نیز به طور منحصر به فردی ویژگی های دارند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

 1. در اقصی نقاط جهان و بدون نیاز به مرورگری خاصی به خوبی عمل می کند
 2. PWA ها ریسپانسیو هستند و به خوبی در تمام دستگاه هایی که قابلیت اتصال به اینترنت دارند با کیفیت بالا اجرا می شوند. PWAها در تبلت، موبایل، کامپیوترها و حتی دستگاه هایی که قرار است در آینده طراحی و تولید شود، اجرا می شوند.
 3. در برنامه نویسی PWA از Service worker ها استفاده می شود، به همین دلیل در شرایط ضروری و با ارتباط ضعیف اینترنتی و حتی در حالت off line هم خدمات ارائه می دهد. منظور از Service worker اسکریپتی است که در پس زمینه مرورگر اجرا می شود. همچنین امکانات ویژه ای که نیاز به اینترنت و باز کردن صفحه وب را ندارد برای کاربران فراهم می کند.
 4. PWA ها همانند برنامه های کاربردی وب بدون تاخیر به روز رسانی می شوند. به همین دلیل تمام کاربران در سراسر دنیا بدون تاخیر می توانند آخرین ورژن آن را دریافت و نصب کنند.
 5. سبک و ویژگی PWA ها همانند وب اپلیکیشن ها است، به همین دلیل هنگام استفاده حسی مشابه با اپلیکیشن های موبایلی را برای کاربران فراهم می کند.
 6. خدماتی که به PWA ارائه می دهند صرفا از طریق HTTPS ها قابل نمایش و اجر است. این ویژگی سبب می شود که برای وارد شدن و تغییر در ساختار آن لازم به استفاده و رمز گذاری باشد. همچنین کمک می کند که هیچ کس بدون وارد کردن رمز قادر به مختل کردن آن نباشد.
 7. در رابطه با PWAها W3C اطلاعیه ای اعلام کرده که این برنامه به عنوان اپلیکیشن شناخته می شود. به همین دلیل به کمک دامنه وسیعی که توسط  Service workerها ارائه می شود، می توان به راحتی آن ها را در موتورهای جستجو و به ویژه گوگل پیدا کرد. همچنین می توان PWA ها را از طریق URL به اشتراک گذاشت.
 8. PWA دارای ویژگی Push Notification است. Push Notification یک پیام است که روی موبایل نشان داده می شود. منتشر کنندگان برنامه های وب می توانند در هر زمان و بدون این که کاربر اقدام خاصی انجام دهد، برنامه را شروع کند و آن را روی موبایل خود نصب کند. قابلیت نصب آسان این امکان را به کاربران می دهد که برنامه های مورد علاقه خود را روی home screen قرار دهد و بدون نیاز به مراجعه app store آن ها را اجرا کنند.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]