کاهش قیمت و افزایش قدرت در نسل بعدی پردازنده‌های نیرومند اینتل و AMD

کاهش قیمت و افزایش قدرت در نسل بعدی پردازنده‌های نیرومند اینتل و AMD
زمان تقریبی مطالعه : ۲ دقیقه

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی دو غول دنیای تولید سخت‌‌افزار یعنی ای ام دی و اینتل، نسل جدید پردازنده‌ها قرار است تا یکی از جذاب‌ترین رقابت‌های تاریخ این رده را رقم بزند.

بر اساس اطلاعات مننتشر شده، نسل جدید پردازنده‌های اینتل و نسل جدید پردازنده‌های ای ام دی قرار است تا از نظر قیمت و قدرت به مراتب جذاب‌تر از نسل‌های‌ قبلی خود باشند.

نسل ۱۳ پردازنده‌های اینتل با نام رپتور لیک قرار است تا در بازار مصرف با سری رایزن ۷ هزار که نسل چهارم این پردازنده‌ها هستند رقابت داشته باشد و هر دو نسل توان پردازشی بسیار هیجان‌انگیزی را نشان می‌دهند.

بر همین اساس نیز  به ارامی شاهد انتشار اطلاعات جدیدی درباره این محصولات هستیم و بر همین اساس نیز قرار است تا سری پردازنده‌های رپتور لیک امکان پشتیبانی کامل از حافظه‌های DDR4 و DDR5 را داشته باشند.

پیش از این نیز مشخص شده بود که سری رایزن ۷۰۰۰ نیز قرار است تا از حافظه DDR5 پشتیبانی کنند ولی با توجه به عدم همه گیری این نوع حافظه‌ها امکان استفاده از DDR4 نیز برای این پردازنده‌ها میسر خواهد بود.

مشکل اصلی این است که در حال حاضر استفاده از حافظه DDR5 بسیار هزینه‌بر بوده است ولی این نسل از پردازنده‌ها قرار است تا از نظر هزینه، بخش مهمی از بار را از دوش کاربران بردارند. علت این امر نیز این است که کاربران خواهند توانست تا بدون اجبار به استفاده از مادربردهایی که از DDR5 استفاده می‌کنند، از نسل جدید پردازنده‌ها استفاده کنند و در زمان مورد نیاز بدون احتیاج به تغییر دادن پردازنده، به نسل بعدی حافظه مراجعه کنند.

با این تفاسیر به نظر می‌رسد که قدرتنمایی چند سال اخیر ای ام دی در بازار توانسته است تا موجب شود تا اینتل نیز به دنبال کاهش قیمت بوده و موجب شود تا بتوان در بازاری رقابتی، هزینه و توانمندی را به صورت همزمان در اختیار داشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]