چند گام تا پرسنال برندینگ قوی و قدرتمند با راهکار

چند گام تا پرسنال برندینگ قوی و قدرتمند با راهکار
زمان تقریبی مطالعه : ۶ دقیقه

اهمیت برند شخصی چیست؟ چرا باید به آن توجه کنیم؟

در دنیای امروزی دیگر داشتن مدرک دانشگاهی یا هر مدرک دیگری به تنهایی نمیتواند برای اثبات مهارت شما کافی باشد. شاید حتی بتوان گفت میزان مهارتتان هم در ابتدای کار اعتماد کارفرما را به شما جلب نمیکند! پس چه چیزی میتواند به شما این قدرت را بدهد که مشتریان زیادی را به کسب وکار خود جذب نمایید؟ در یک کلام باید بگوییم ساخت برند شخصی!

پرسنال برندینگ یک تصویرسازی قوی ست که در آن نقاط ضعف را کمرنگ کرده و روی نقاط قوت متمرکز میشویم. این موضوع به شما قدرتی فوق العاده برای حضور موثرتر، قدرت عملکرد بیشتر و حرکتی کارآمدتر میدهد. برای افزایش آگاهی از برند میتوانید از ابزارهایی از جمله دیجیتال مارکتینگ بهره ببرید.

چگونه برند شخصی خودمان را داشته باشیم؟

حال که میدانید پرسنال برندینگ تدوین برنامه بازاریابی شخصی برای دسترسی به اهداف حرفه ای است؛ لازم است با پاسخ دادن به سه سوال، زمینه را برای ساخت برند شخصی خود فراهم آورید. این سه سوال به شرح زیر هستند:

 • برای دستیابی به بیشترین میزان رشد شخصی، چه فعالیتی برایتا بیش از همه کمک کننده است؟
 • در شبکه های اجتماعی حرفه ای مثل لینکدین یا سایت شخصی خود، چه کاری انجام دهید تا برند شخصیتان را بهبود ببخشید؟
 • از کدام اینفلوئنسر برای کمک به ساخت برند شخصی خود میتوانید کمک بگیرید؟

پاسخ به این سوالات، نقشه ذهنی خوبی را برای ساخت پرسنال برندینگ فراهم میکند.

۸ گام تا رسیدن به پرسنال برندینگ قدرتمند!

اگر می‌خواهید در مسیر قوی سازی پرسنال برندینگ خود قدم بردارید؛ لازم است از ۸ گام زیر پیروی کنید. این ۸ گام به ترتیب به شرح زیر است:

اولین گام: خودتان را به طور مشخصی معرفی کنید!

قطعا اولین و البته مهمترین قدمی که میتوانید برای ساخت پرسنال برندینگ بردارید؛ خودشناسی عمیق است. منظور ما از خودشناسی عمیق، درک این مسئله است که شما خودتان را چه شخصی معرفی میکنید؟ چه مهارت هایی دارید؟ علایق شما بیش از همه در چه حوزه ای متمرکز است؟ چه تجربیاتی دارید؟ این تجربیات چگونه شکل گرفته اند؟ و…

پاسخ دادن به این قبیل از سوالات، خودانگاره خوبی را برای شما ترسیم کرده و به طراحی نقشه کلی برند شخصی کمک میکند.

دومین گام: مشخص کنید دقیقا چه کاری میخواهید انجام دهید.

بعد از اینکه به شناخت خود رسیدید؛ باید مشخص کنید که هدف شما از ساخت برند شخصی انجام دادن چه کاری است؟ برای این مسئله لازم است به مجموعه ای از سوالات پاسخ داده و تکلیف روند کاری خود را مشخص کنید.

 • چه خدماتی را در ابعاد شخصی یا حرفه ای ارائه می‌دهید؟
 • زمینه ای که دوست دارید در آن شناخته شوید؛ چیست؟
 • دوست دارید در چه زمینه ای متخصص ترین باشید؟
 • برای مخاطبانتان چه پیامی دارید؟

دومین گام تشکیل برند شخصی شما را پاسخ دادن به همین سوالات ساده شکل می‌دهد!

چند گام تا پرسنال برندینگ قوی و قدرتمند با راهکارسومین گام: مشخص کنید جامعه مخاطبان هدفتان چیست و چه پرسونایی دارید

شما محدودیت هایی دارید. آن را بپذیرید و متوجه باشید که جامعه هدف شما نمیتواند  شامل همه افراد باشد. شما یک فرد خاص هستید و طبیعتا باید جامعه مخاطب هدف مشخصی داشته باشید. هرچقدر که بتوانید در شناخت جامعه هدف عملکرد بهتری داشته باشید؛ قادر هستید تولید محتوای جذابتری داشته باشید.

از خودتان بپرسید که میخواهید مخاطب شما چه کسی باشد؟ این مخاطب یا مخاطبان چه ویژگی هایی دارد؟ موضوعات مورد علاقه یا غیرمورد علاقه آنها چیست؟ مقدار هزینه هایی که میتوانند صرف کنند؛ چقدر است؟ در چه گروه سنی هستند؟ ارتباطشان با چه نوع تولید محتوایی راحت تر است؟

به نسبت فعالیت حرفه ای در ترسیم پرسونا، مراحل بعدی کار آسانتر خواهد بود.

چهارمین گام: به این سوال پاسخ دهید که من چه مزیت های رقابتی میتوانم نسبت به سایر رقبای خود داشته باشم؟

در هر حوزه ای که فعالیت میکنید؛ رقبایی دارید. مشخص کنید که مزیت و تفاوت برند شما با برند رقیب چیست؟ مزیت رقابتی بهتر و پیچیده تر به واسطه طراحی اصولی برند شما اتفاق خواهد افتاد. شما میتوانید مشخص کنید که هدف نهایی و شعار نهایی شما (مزیت رقابتی) با توجه به اهداف و نیازهای جامعه مخاطبان هدفتان، چیست!

مزیت رقابتی دلیلی است که مخاطب را وادار به فکرکردن درباره شما میکند.

پنجمین گام: خودتان را در جایگاه  یک برند قدرتمند تصور کنید

شما هم میتوانید یک برند قدرتمند باشید. این جایگاه را برای خودتان تصویرسازی کنید. برای خود یک نام برندینگ طراحی کرده و با توجه به آن ایمیل، آدرس‌های سایت اینترنتی، اکانت های شبکه اجتماعی و … را بسازید. فعالیت شما در رسانه های حرفه ای مرتبط، باید مانند یک برند تخصصی باشد. پیام شخصی خود را طراحی کرده و در این بسترهای اجتماعی به سمت مخاطبان منعکس کنید.

بیشتر بخوانید :  افزایش ورودی گوگل از طریق تبلیغات در گوگل

ششمین گام: داشتن وبسایت شخصی مزیت است. آن را ایجاد و سپس بهینه سازی کنید

یک سایت را با نگاه به سلیقه مخاطبان هدف و پرسونای مخاطبین طراحی کرده و یا از راهنمایی و کمک طراحان سایت حرفه ای استفاده کنید. به مخاطبین خود به وسیله طراحی لوگو سایت خودتان و همچنین تولید محتوای حرفه ای ثابت کنید که حرفه ای هستید و آنها با یک فرد حرفه ای مواجه هستند. عملکرد قوی در این زمینه به بهبود نتایج کسب شده کمک میکند.

توصیه هایی که میتواند سایت شخصی شما را حرفه ای تر کند:

 • استفاده از تصاویر باکیفیت و واضح در سایت به انتقال بهتر احساسات کمک میکند.
 • برای اعتمادسازی بیشتر، مدارک و گواهینامه‌های دریافتی خود را در سایتتان آپلود کنید.
 • از بهره گیری از کال تو اکشن  Call To Action جهت جذب مشتریان بیشتر، غافل نشوید.
 • یک داستان صادقانه و البته جذاب در بخش درباره ما روایت کنید. موثر است!
 • درباره جزئیات خدمات و کارهای خود با مشتریان صادق بوده و آن را در سایت خود به اشتراک بگذارید.
 • برای مخاطبین علاقه مند، منابع رایگان و محتوای آموزشی قوی تولید کنید.
 • امکان ارتباط با مخاطب را از طریق ایجاد صفحه ارتباط باما برقرار کنید.

چند گام تا پرسنال برندینگ قوی و قدرتمند با راهکارهفتمین گام: بهینه سازی و توسعه استراتژی تولیدمحتوای خود را جدی بگیرید!

هدف شما از تولید محتوا، باید نزدیک شدن گام به گام به خواسته و هدف نهایی خود یعنی ساخت برند شخصی باشد. بدون شک رونق بیشتری را در کسب و کار خود خواهید دید اگر بتوانید محتوای استراتژیک تر، هدفمند تر و قوی تر تولید کنید. استفاده از راهکارهای زیر جهت ارتقا استراتژی تولید محتوا توصیه میشود:

 • محتوایی حرفه ای با فواصل زمانی معین مثلا روزانه، هفتگی یا حتی ماهانه تولید کنید!
 • به اشتراک گذاری محتوای خود را در کانال‌ها و انواع شبکه‌های اجتماعی شخصی بپردازید.
 • فرآیند تولید محتوا را باید مستمر باشد!
 • برای جذب دنبال کننده‌های جدید برنامه ریزی کنید.

شما باید به عنوان شخصی که نسبت به ساخت برند شخصی اقدام میکند؛ به دنبال روش های افزایش جذب مخاطب باشید. در این مسیر میتوانید از حمایت افراد حرفه ای و کارشناس از جمله متخصصان سئو، طراحان سایت، کارشناسان تولید محتوا، ادمین شبکه های اجتماعی و … استفاده کنید.

بیشتر بخوانید :  تکنیک A/B Test چیست و چه کاربردی دارد؟

هشتمین گام: یک جامعه خصوصی و طرفدار داشته باشید

دنبال کننده های معمولی چندان سودآور نیستند! البته تعداد بیشتر دنبال کنندگان میتواند در نگاه اول خوشحال کننده و رضایت بخش باشد، اما اگر در راستای اهداف شما سودرسانی نداشته باشند؛ بی فایده است. شما به دنبال کننده‌هایی نیاز دارید که طرفدار واقعی و حمایتگر باشند. مشتریان وفاداری که خدمات و محصولات شما را به رقبایتان بارها و بارها ترجیح داده و میتوانند شما را با سایرین معرفی کنند.

تفاوت بین پرسنال برندینگ و شهرت چیست؟

شاید از ابتدای این مبحث این سوال ذهن شما را درگیر کرده باشد که بین شهرت و پرسنال برندینگ چه تفاوتی وجود دارد. این دو مفهوم قطعا از هم متمایز هستند. شهرت یا معروف بودن،  همان چیزی است که مردم درباره شما به زبان می آورند. در مقابل پرسنال برندینگ چیزی است که شما شخصا در رابطه با خودتان بیان می‌کنید. هرچقدر که بتوانید در این زمینه بهتر صحبت کرده و اصولی تر رفتار کنید، جامعه مخاطبان بیشتری را جذب خواهید کرد.

طراحی یک چشم انداز برای برند شخصی چگونه است؟

طراحی یک چشم انداز یا ویژن زمانی برای یک برند شخصی ممکن میشود که شما ابتدا اهدفتان را مشخص کرده و نسبت به  توانایی‌ها، نقاط قوت و ضعف خود آگاه باشید. یک چشم انداز بلند مدت، این اطمینان را در شما ایجاد میکند که همواره به سمت پیشرفت گام بردارید و هرکاری که برای بهبود برندتان لازم است؛ در طول مسیر حرفه ای خود انجام دهید.

متمایز باشید!

رقبای شخص حوزه کاری خود را شناسایی کرده و خیلی دقیق تحلیل کنید. نقاط ضعف آنها را بشناسید و آن را تکرار نکنید. مزیت های رقبا را در برند خود گسترده و تقویت کنید.

به طور کلی اگر میخواهید صاحب یک برند شخصی قوی باشید؛ تمایز حرف اول را میزند. به نسبت قدرت تمایز برندتان، عملکرد قوی تری خواهید داشت.

جمع بندی

پرسنال برندینگ همان چیزیست که برای حرفه ای شدن به آن نیاز دارید. در این مقاله از فوکا نت به روشن سازی مفهوم ساخت برند شخصی و گام های رسیدن به آن صحبت کردیم.

شما میتوانید ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]