«حالت قرنطینه» برای مقابله با بدافزارها به iOS 16 می‌آید

«حالت قرنطینه» برای مقابله با بدافزارها به iOS 16 می‌آید
زمان تقریبی مطالعه : ۲ دقیقه

اپل از حالت امنیتی جدیدی برای بخشی از کاربران خود که با تهدیدهای خطرناک مواجه هستند رونمایی کرد که Lockdown Mode (حالت قرنطینه) نام دارد. این ویژگی امنیتی از پاییز امسال و همراه با سیستم‌های عامل جدید کوپرتینویی‌ها از جمله iOS 16 در دسترس خواهد بود.

شرکت سازنده آیفون در وب‌سایت خود توضیح می‌دهد که حالت Lockdown Mode برای محافظت از افراد برجسته‌ای مانند خبرنگاران طراحی شده که به دلیل موقعیت یا شغل خود، ممکن است مورد حمله بدافزارهایی مانند Pegasus قرار بگیرند. با فعالسازی حالت قرنطینه (Lockdown Mode)، عملکردهای آیفون، آیپد یا مک کاربران به شدت محدود می‌شود تا از دسترسی بدافزارها نیز جلوگیری شود.

کاربردهای ویژگی امنیتی اپل

به عنوان مثال، زمانی که این حالت فعال باشد، در پیام‌ها (Messages)، اکثر فایل‌های پیوست شده به غیر از تصاویر مسدود می‌شوند. همین امر در مورد پیش‌نمایش لینک‌ها نیز صدق می‌کند.

علاوه بر این، در حالت قرنطینه، برقراری تماس‌های فیس‌تایم ممنوع می‌شود (مگر تماس از طرف فردی باشد که قبلا با او تماس گرفته‌اید) و اتصالات سیمی آیفون با رایانه و سایر لوازم جانبی، زمانی که دستگاه قفل باید نیز غیرفعال می‌شود.

اپل همچنین توضیح داده که برخی از عملکردهای وب مانند جاوا اسکریپت نیز مسدود می‌شود، مگر اینکه کاربران یک سایت را به صورت دستی تایید کرده باشند. همچنین نصب پروفایل جدید یا اضافه کردن دستگاه جدید، در زمان فعالسازی این حالت امکان‌پذیر نخواهد بود.

غول فناوری همچنین اعلام کرد که قصد دارد برنامه Security Bounty خود را گسترده‌تر کند و در صورتی که محققان بتوانند نقض امنیتی جدیدی در حالت Lockdown Mode کشف کنند و برای افزایش ایمنی سیستم‌های عامل، آن را به اپل اعلام کنند، جوایزی تا سقف ۲ میلیون دلار دریافت خواهند کرد.

«ایوان کرستیچ»، رئیس مهندسی امنیت و معماری اپل می‌گوید: «اپل ایمن‌ترین دستگاه‌های موبایل موجود در بازار را تولید می‌کند. Lockdown Mode یک قابلیت نوآورانه و خلاقانه است که تعهد ما نسبت به محافظت از کاربران در برابر نادرترین و پیچیده‌ترین حملات را نشان می‌دهد.»

اپل ماه گذشته، رسما از سیستم عامل iOS 16 رونمایی کرد که در پاییز امسال و هم زمان با معرفی آیفون ۱۴ در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. انتظار می‌رود تا در آن زمان، اطلاعات بیشتری درباره این حالت امنیتی جدید نیز منتشر شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]