تفاوت کاتلین با جاوا

تفاوت کاتلین با جاوا
زمان تقریبی مطالعه : ۴ دقیقه

امروزه ممکن است برنامه نویسانی که می‌خواهند توسعه اندروید را شروع کنند بر سر دوراهی کاتلین یا جاوا برای انتخاب زبان برنامه نویسی قرار بگیرند. دو زبان برنامه نویسی محبوبی که طرفداران خود را دارند و ممکن است انتخاب شما را سخت کنند. در این مطلب قصد داریم به بررسی دو زبان برنامه نویسی کاتلین و جاوا  بپردازیم و ببینیم کدام یک برای توسعه دهندگان اندروید مناسب‌تر است.

زبان برنامه نویسی جاوا و ویژگی‌های آن

جاوا زبان بسیار قدرتمندی است که برنامه نویسان زیادی در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند. می‌توان گفت جاوا به شما این توانایی را می‌دهد که در هر زمینه ای برنامه نویسی کنید و با بسیاری از محیط‌های نرم افزاری و سخت افزاری همخوانی دارد. در برنامه‌های تحت ویندوز، لینوکس و همچنین توسعه اپلیکیشن‌های اندروید می‌توانید از جاوا استفاده کنید.

همچنین چندین سال است که این زبان در بسیاری از موسسه‌ها و دانشگاه‌های جهان تدریس می‌شود. بالا بودن تعداد برنامه نویسان جاوایی باعث شده این زبان انجمن‌های (Community) بسیار گسترده ای در سطح جهان داشته باشد. برخی از ویژگی‌های جاوا عبارت اند از:

  • امکان ماژوله سازی کدها و استفاده مجدد در بخش‌های دیگر از پروژه
  • کارایی بالا و پشتیبانی از امنیت نرم افزارها
  • مستقل از پلتفرم و آسان برای یادگیری

زبان برنامه نویسی کاتلین و ویژگی‌های آن

کاتلین یکی از زبان‌های جدید برنامه نویسی است که سال ۲۰۱۱ توسط JetBrains معرفی شد. این زبان که به یکی از رقبای اصلی جاوا در توسعه اندروید تبدیل شده در طی این سال‌ها محبوبیت خوبی به دست اورده و توانسته تا حدودی جاوا را به دومین گزینه برنامه نویسان تبدیل کند.

هدف توسعه دهندگان این زبان، سریع‌تر کردن روند توسعه، برای برنامه نویسانی است که بخواهند از زبانی غیر از جاوا استفاده کنند. برخی ویژگی‌های کاتلین عبارت اند از:

  • امکان استفاده از کتابخانه‌ها و فریم ورک‌های جاوا
  • امکان تبدیل کدهای جاوا به کاتلین به طور اتوماتیک
  • کنترل راحت‌تر Null Exceptions

مقایسه کاتلین و جاوا

حال بیایید نگاهی به تفاوت‌های این دو زبان محبوب بیندازیم و ببینیم برنامه نویسان طبق چه معیارهایی باید جاوا یا کاتلین را برای توسعه کدهای خود استفاده کنند.

کنترل استثناها در کاتلین

استثناها (Exceptions) یکی از موارد مشکل ساز در جاوا هستند که در بسیاری از موارد برنامه نویسان را درگیر می‌کنند. اما کاتلین به خوبی این مشکل را مدیریت کرده است. این زبان کنترل تمامی اکسپشن‌ها را به دست گرفته و برنامه نویسان، دیگر نیازی به کنترل این موارد در کدهای خود ندارند.

سادگی و اختصار

اینکه بتوان با تعداد خطوط کد کمتر، بخش زیادی از پروژه را پیاده سازی کرد مسئله ای است که در پروژه‌های بزرگ اهمیت زیادی دارد. برخلاف جاوا، دستورات کاتلین به طور خلاصه و مفید به شما کمک می‌کنند تا روند توسعه نرم افزار را سریع‌تر کنید. کاتلین دستورات بسیار راحتی دارد و می‌تواند شروع خوبی برای یادگیری برنامه نویسی باشد. کسانی که آشنایی چندانی با برنامه نویسی ندارند نیز، می‌توانند به یادگیری کاتلین بپردازند.

مدیریت NullPointerException

استثناهای مقادیر Null، یکی از خطاهای رایج در جاوا هستند که حتی ممکن است بسیاری از برنامه نویسان  با انواع مختلف آن آشنا نباشند. کاتلین این مشکل را حل کرده و برنامه نویسان را با چنین خطایی مواجه نمی‌کند.

تعامل بین کاتلین و جاوا

جاوا یک زبان قدیمی و بسیار قوی است که نمی‌توان به راحتی آن را نادیده گرفت. کاتلین با تکیه بر جاوا توسعه پیدا کرده و این قابلیت را دارد که کدهای جاوا را نیز پوشش دهد. در کاتلین می‌توان از کتابخانه‌های جاوا استفاده کرد. همچنین می‌توان کدهای آن را، درون کدهای جاوا قرار داد.

در توسعه اپلیکیشن‌های اندروید جاوا بهتر است یا کاتلین ؟

تفاوت کاتلین با جاوا

ممکن است شما در شروع راه برنامه نویسی باشید. جاوا یکی از گزینه‌های خوب در توسعه اندروید است و شما را قادر می‌سازد پروژه‌های متنوع دیگری را نیز انجام دهید اما بیشترین استفاده از کاتلین، در برنامه نویسی اندروید است. پس با توجه به اهدافی که دارید، یادگیری هر دو زبان می‌تواند مزایای زیادی برای شما داشته باشد.

حال اگر از قبل با زبان جاوا آشنایی دارید شاید بهتر باشد کار توسعه اپلیکیشن‌های اندروید را با این زبان شروع کنید. جاوا منابع زیادی برای یادگیری دارد و انجمن‌های فعال آن، می‌توانند در بسیاری از موارد پاسخ سوال‌های شما را به راحتی در اختیارتان قرار دهند. علاوه بر این کلاس‌های اموزشی و افراد باتجربه زیادی نیز در حوزه برنامه نویسی جاوا فعالیت می‌کنند.

کاتلین هنوز هم منابع نسبتا کمی دارد و مانند جاوا فراگیر نشده است.  پس اگر تسلط خوبی بر جاوا دارید، یاد گرفتن کاتلین برای شما کار سختی نیست. وقت آن است که به سراغ کاتلین رفته و از این زبان محبوب در پروژه‌های خود استفاده کنید. یاد گرفتن کاتلین برای کسانی که بر جاوا تسلط دارند مزیت بزرگی محسوب می‌شود و شرکت‌ها را برای استخدام آن‌ها وسوسه می‌کند.

یکی از اشتباهات درباره زبان کاتلین این است که این زبان در پروژه‌های بزرگ کارایی ندارد اما این تصور اشتباه است. کاتلین با کاهش حجم کد و مختصر کردن دستورات، می‌تواند برای پروژه‌های بزرگ نیز انتخاب خوبی باشد.

جمع بندی

کاتلین یا جاوا؟ این سوال همچنان باقی است زیرا هر دو زبان ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند و به طور قطعی نمی‌توان هیچکدام را حذف کرد. جاوا که همواره پرقدرت است و کاتلین نیز تاکنون توانسته طرفداران خود را راضی نگه دارد. شاید بد نباشد به سراغ یادگیری کاتلین نیز بروید و مهارت‌های خود را به روز کنید. شما بین کاتلین و جاوا کدام را انتخاب می‌کنید؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]