تاثیر تجربه کاربری در سئو

تاثیر تجربه کاربری در سئو
زمان تقریبی مطالعه : ۶ دقیقه

مفهوم تجربه کاربری

اثر متقابلی که کاربران در مواجهه با وبسایت، برند، محصولات و خدمات شما دریافت میکنند؛ همان تجربه کاربری است. به زبان ساده تر میتوان گفت که تجربه کاربری یک مفهوم کلی است که میتواند بر توسعه پذیری محصولات، فرآیند بازاریابی و پشتیبانی مشتریان اثر بگذارد. به پشتوانه این حرف میتوان گفت که مفهوم تجربه کاربری پیوندی عمیق با سئوی سایت دارد.

بهینه سازی سایت بر بهبود تجربه کاربری و در نتیجه ارتقا سطح کارآمدی یک وبسایت تمرکز دارد.

مفاهیمی که باید در مورد UX بدانیم!

تجربه کاربری یک مفهوم دوسویه برای توسعه وبسایت و القای احساس ارزشمندی به مشتری ست. برای بهبود این مفهوم و دسترسی به این فلسفه، باید مدیران سایت و صاحبین برند به این مفهوم عمیقا پی برده و استراتژی خود را برمبنای آن تنظیم کنند.

UX همه آن چیزیست که باید در مسیر حرفه ای شدن، به آن دسترسی پیدا کنیم. هنگامی که از UX وب صحبت میکنیم؛ منظورمان تنها UX محتوایی نیست، بلکه محتوا و تکنیک را باهم درنظر میگیریم.

لازم به ذکر است که مفهوم تجربه کاربری یا UX با معنای رابط کاربری(UI) تفاوت دارد. البته تجربه کاربری بخشی از ارتباطی ست که از طریق بخشهای مختلف رابط کابری به ما منتقل میشود؛ با اینحا لباید بین این دو مفهوم تمایز قائل شد. به طور مثال زمانی که وارد یک وبسایت میشوید و همه چیز برای شما تا لحظه انتخاب محصول، ایده آل است؛ یعنی آن سایت رابط کاربری خوبی دارد. اما اگر محصول را انتخاب کردید و با پیام ارور مواجه شدید؛ تجربه کاربری سایت ضعف دارد.

ارتباط سئو و رابط کاربری

سالهای ابتدایی آشنایی با مفهوم سئو، زمان آزمون و خطا بود. در آن دوره تنها کافی بود که محتوای وبسایت را با کلیدواژه ها و ساختن محتوای بیکیفیت پرکنید. مخفی کاری با متن سفید و تبادل بک لینک، تنها نکاتی بود که در آن سالها به شما کمک میکرد. خوشبختانه در سال ۲۰۲۱ بسر میبریم و دیگر تکنیک های گذشته در سئو معنایی ندارد.

در حال حاضر تکنیک هایی که صرفا برای ربات های موتور جستجو طراحی شده و برای فریب آنها استفاده میشود؛ دیگر منسوخ شده و اثر آنها کوتاه مدت است. این تکنیک ها که به سئو کلاه سیاه معروف است؛ میتواند در کوتاه مدت شما را به صدر نتایج جستجو بکشاند. اما به محض اینکه گوگل متوجه نارضایتی کاربران شود؛ شما را جریمه خواهد کرد. چراکه الگوریتم های گوگل براساس تجربه کاربری طراحی شده است و برای تجربه کاربری نسبت به هر پارامتر دیگری، ارزش بیشتری قائل است.

بیشتر بخوانید :  نحوه تشخیص محتوای کپی سایت به کمک معرفی ۷ ابزار

در همین راستا سئوکاران نباید توجه خود را تماما روی مسئله ارتقای رتبه سایت متمرکز کنند. چرا که اثر تجربه کاربری حتی قبل از راه اندازی سایت مشهود است.

چالش های سئو و UX که با آن مواجه خواهید شد!

مفهوم تجربه کاربری و سئو، مفاهیم چالش برانگیزی هستند. در ادامه پارامترهایی که ممکن است برای شما چالش ایجاد کند؛ باهم بررسی میکنیم.

ساختار و جهت وب سایت

قطعا جذب ترافیک بیشتر برای هر وبسایتی حیاتی و مهم است. با اینحال تنها جذب ترافیک، برای سئو ارزشی ندارد. درحالت ایده آل، شما باید بتوانید وبسایت خود را تاجایی رشد دهید که کاربران را به صورت واقعی جذب کرده و در سایت خود نگهدارید. منظور ما از جذب واقعی، کسب ترافیک ارگانیک است. اگر بتوانید به این مهم دست پیدا کنید؛ نیمی از موفقیت را بدست آورده اید.

بازدیدکنندگان براساس احساسات خوشایندی که در ارتباط با سایت شما تجربه کرده اند؛ دوباره به وبسایتتان برمیگردند. تا جایی که آدرس سایت شما را مستقیما در نوار مرورگر جستجو میکنند. اگر بتوانید به نیازهای کاربران توجه کرده و خواسته های آنان را پوشش دهید؛ کاربران نیز قدردان این توجه خواهند بود و شما را در شبکه های اجتماعی، بلاگ ها و… لینک میکنند.

تمام این فاکتورها مستقیما به بهبود سئوی سایت می انجامد.

سرعت بارگزاری صفحه

فرض کنید به عنوان یک کاربر به یک وبسایت سر میزنید. حال وبسایت مورد نظر بالا نمی اید یا اینکه خیلی کند عمل میکند. احتمالا رفتار شما در مواجهه با این اتفاق ، ترک سایت خواهد بود. اگر کاربران سایت را ترک کنند؛ نرخ پرش بالاتر رفته و این موضوع اصلا به نفع سئوی سایت نیست.

اگر میخواهید به مفهوم تجربه کاربری  توجه کرده و با استفاده از آن سئوی سایت را بهبود ببخشید؛ لازم است بر روش های افزایش سرعت سایت مسلط باشید.

بهبود تولید محتوا

متن هایی که در سایت تنها برای ربات های موتورجستجو طراحی شده است و میزان بالایی چگالی کلمه کلیدی دارد؛ فاقد ارزش از نظر UX است. کاربران تمایلی به انتخاب سایت های ربات گونه نداشته و خیلی سریع سایت را ترک میکنند.

برای جلوگیری از این موضوع لازم است که از کارشناسان تولید محتوا کمک بگیرید. محتوایی ارزشمند است که در آن بیش از هرچیزی زبان مخاطب و هدف او درنظر گرفته شده باشد. منظور ما این نیست که اصول سئو و بهبود جایگاه سایت را نادیده بگیرید. بلکه معتقدیم تولید محتوای قوی، تولید محتوایی ست که در عین رعایت اصول سئو، خواسته کاربر را ارحجحیت داده و مقدم بشمارد.

در نظر داشته باشید که برای تولید محتوای مبتنی بر سئو، همواره باید با الگوریتم های بروز گوگل هماهنگ شوید.

توضیحات متا و تگ عنوان

تگ عنوان و توضیحات متا، ابزارهایی هستند که به استانداردسازی متن، خوانایی بیشتر و جلب توجه کاربران می انجامد. برای اینکه بتوانید شانس بیشتری برای دریافت ترافیک داشته باشید و کاربران بیشتری را راضی نگهدارید؛ به این پارامتر هم توجه داشته باشید.

روش های ارزیابی مفهوم تجربه کاربری و سئو

تا اینجای مقاله در مورد مفهوم تجربه کاربری و ارتباط آن با سئو صحبت کردیم. حال میخواهیم بدانیم که این دو پارامتر چگونه سنجیده میشوند و چه روش هایی برای ارزیابی آن وجود دارد.

معیارهای تعاملی و رفتاری در Google Analytics

گوگل آنالیتیکس ابزاری فوق العاده برای ارزیابی سئو بر اساس سنجش رفتار کاربران است. اعداد و گزارشاتی که گوگل آنالیتیکس به ما اعلام میکند؛ به ما میگوید که تا چه اندازه در راضی نگهداشتن کاربران خود موفق بوده ایم. فاکتورهایی از جمله: Bounce rate، Pages per session، Avg. session duration و… مستقیما چشم انداز تعاملات کاربران را به شما ارائه میکند.

بیشترین اطلاعاتی که از طریق گوگل آنالیتیکس میتوانید به دست آورید؛ در بخش Behavior وجود دارد. این دسته بندی، اطلاعات مفیدی را در رابطه با جریان رفتاری کاربران و میزان تعامل آنها با بخش های مختلف وبسایت در اختیار شما قرار خواهد داد.

در ورژن های پیشرفته تر گوگل آنالیتیکس میتوانید گزارش های دقیق تری در رابطه با منابع ترافیکی، صفحات فرود، کمپین ها و… دریافت کنید.

البته گزارش های ارائه شده توسط گوگل آنالیتیکس، منبعی از رفتار تمام کاربران نبوده و تنها بخشی از آنها را پوشش میدهد. با اینحال میتواند چشم اندازی مفید درمورد کلیت سایت شما باشد و توصیه های مفیدی به شما ارئه دهد.

این ابزار به شما نشان میدهد که اغلب کاربران شما را از چه طریقی  جستجو میکنند، کدام بخش های سایتتان را بیشتر دنبال میکنند،  در چه بخش هایی به سرعت از سایت خارج میشوند و…

تاثیر تجربه کاربری در سئوقیف تبدیل در Google Analytics

قیف تبدیل، ردیابی کاربران در تمام مراحل ورود تا خروج از سایت است. با استفاده از این فرآیند میتوانید اهداف را در منوی ادمین مطالعه و ردیابی نمایید.

فرض کنید که شما یک سایت فروشگاهی دارید. احتمالا پی بردن به اینکه کاربران تا کجای فرایند خرید پیش رفته اند، در چه مراحلی منصرف میشوند، چند درصد خرید را تکمیل میکنند و… برای شما جذاب باشد. این بخش اطلاعات مفیدی در زمینه بهینه سازی مفهوم تجربه کاربری در اختیار شما قرار میدهد.

نقشه حرارتی و رکوردینگ

ابزارهایی وجود دارند که میتوانند رفتار کاربران راسنجیده و از طریق نقشه های حرارتی، گزارشات مفیدی ارائه دهند. این ابزارها هزینه هایی در پی دارد که ممکن است برای هر وبسایت و کسب وکاری مقرون بصرفه نباشد. با اینحال اگر شما صاحب یک کسب وکار بزرگ و سایتی پرترافیک هستید؛ اطلاعات بدست آمده توس طنقشه های حرارتی برای شما سودمند خواهد بود.

از جمله ابزارهایی که در این زمینه مفید هستند، میتوان به Hotjar و  Crazyegg اشاره کرد. بخش های مختلف این ابزارها به شما نشان میدهد که کاربران دقیقا در کجا صفحات کلیک کرده اند، چه بخش هایی وجود دارد که انتظار داریم کلیک بیشتری بخورد، نحوه تعاملات کاربران با سایت چگونه است و… این ابزارها رفتار کاربر را ضبط کرده و در اختیار مدیران سایت قرار میدهد.

همانطور که اشاره کردیم، استفاده از تمام امکانات این ابزارها ممکن است هزینه هایی را برای شما در پی داشته باشد. بنابراین برای کسب وکارهای کوچک، بخش رایگان این ابزارها کفایت میکند.

دیتای داخلی

بهبود سئوی داخلی و ایجاد روش هایی برای تعامل بیشتر برای کاربران، برای شما نتایج فوق العاده ای در زمینه سئو و بهبود تجربه کاربری در پی خواهد داشت. شما میتوانید از طریق ایجاد بخش هایی در سایت خود، با کاربران تعامل داشته باشید. بخش هایی از جمله:

  • سوالات کاربران
  • فرم های بازخورد
  • نظرات و عکس العمل ها
  • درخواست ها و شکایات کاربران
  • گزارش های بازاریابی
  • پاسخ های ایمیل ها
  • گزارش هایی از توسعه دهنده وب

آزمایش سرعت سایت

پیش از آنکه یک وبسایت را راه اندازی کنید؛ لازم است سلامت و کیفیت آن را از نظر رعایت فاکتورهای مختلف کاملا بسنجید و امتحان کنید. در این پروسه، عناصر مختلفی از جمله سرعت بارگزاری صفحه، بهینه سازی برای  موبایل و دیگر جنبه های مهم سئوی داخلی را مدنظر قرار دهید. این موضوع میتواند به راه اندازی باکیفیت تر سایت شما کمک کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]